ABD Başkanı Joe Biden, TikTok Yasağı İçin İmzayı Attı

ABD Temsilciler Meclisi tarafından Cumartesi günü onaylanması için oylanması ve Salı günü ABD Senatosu’nda kabul edilmesi için yapılan oylamanın ardından, ABD Başkanı Joe Biden, TikTok‘un ABD’de tamamen yasaklanmasına neden olabilecek yasa tasarısı imzalayarak yasalaştırdı. CNBC’nin haberine göre, yasa tasarısının imzalanması çoğunlukla Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a askeri yardım finansmanının onaylanmasına odaklanan bir paketin parçası.

Yasa şartlarına göre, TikTok’un Çin merkezli ana şirketi ByteDance’ın, sosyal ağdaki hisselerini bugünden 270 gün sonra satması gerekiyor. Biden Yönetimi, TikTok’u satmaya yönelik bir anlaşmanın gerçekleşmeye yakın olduğunu düşünürse, Biden’ın bu sürenin 90 günlük uzatılmasını onaylama seçeneği bulunuyor. Öte yandan, mevcut son tarihe veya uzatmaya kadar böyle bir anlaşmaya varılamazsa ABD hükümeti, TikTok uygulamasını ABD uygulama mağazalarında yasaklama kararı alabilir.

Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat taraftaki milletvekilleri yıllardır ByteDance’in TikTok’tan kişisel bilgileri alıp Çin hükümetine satabileceğini belirtiyorlar. ByteDance bu iddiaları defalarca reddetti ve hükümet, ByteDance’in böyle bir hamle yapacağına dair pek fazla kanıt sunamadı.

Resmi TikTok Policy X hesabındaki bir gönderide şirket kararla ilgili şu açıklamada bulundu: “Bu anayasaya aykırı yasa bir TikTok yasağıdır ve buna mahkemede meydan okuyacağız. Gerçeklerin ve yasaların açıkça bizim tarafımızda olduğuna inanıyoruz ve nihayetinde galip geleceğiz. Gerçek şu ki ABD verilerini güvende tutmak ve platformumuzu dış etki ve manipülasyondan uzak tutmak için milyarlarca dolar yatırım yaptık. Bu yasak yedi milyon işletmeyi harap edecek ve 170 milyon Amerikalıyı susturacaktır. Bu anayasaya aykırı yasağa meydan okumaya devam ederken, TikTok’un toplumun her kesiminden Amerikalıların deneyimlerini paylaşmak, neşe bulmak ve ilham almak için güvenle gelebilecekleri bir alan olarak kalmasını sağlamak için yatırım yapmaya ve yenilik yapmaya devam edeceğiz.”

ByteDance’in bu yeni TikTok yasasına karşı hamleyi ne zaman yapacağı ise belirsiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir