Hükümetten talimat geldi… WhatsApp ve Threads ordan da kaldırıldı

Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, Çin hükümetinin talimatı üzerine WhatsApp ve Threads’i Çin’deki uygulama mağazasından kaldırdı.

Çin’in üst düzey internet düzenleyicisi, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Apple’dan iki uygulamayı kaldırmasını istedi.

Apple’dan bir sözcünün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Aynı görüşte olmasak bile faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yasalara uymak zorundayız” denildi.

Çin hükümeti WhatsApp’ı 2017’den beri engellerken, ana şirketi Meta da 2009’dan beri engelleniyor. Gmail, YouTube, Snapchat ve Spotify gibi diğer Batılı medya platformları da Çin’de sansürlendi. Bazı kullanıcılar bu platformlara özel ağlar üzerinden erişmenin yollarını buluyor ancak uygulama mağazasından kaldırılmaları artık buna engel olabilir.

CEO Mark Zuckerberg şubat ayında yaptığı açıklamada, WhatsApp’ın dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısı olduğunu, temmuz ayında başlatılan Instagram Threads’in ise 130 milyonun üzerinde küresel kullanıcısı olduğunu söylemişti.

Apple için ise Çin önemli bir üretim ve tüketici pazarı. CEO Tim Cook, Şangay’da yeni bir mağaza açmak ve üst düzey politika yapıcılarla dirsek temasında bulunmak için geçen ay ülkeyi ziyaret etmişti. Bu ziyaret, iPhone satışlarının bu yılın başında düşmesinin ardından gerçekleşti. Ocak ayında Çinli çip üreticileri, yerel akıllı telefon üreticilerine işlemci tedarik etmek için çip üretim hatları oluşturma planları hazırladı. 

Çin’in Apple’ı hedef alması, ABD’nin Çin’in popüler uygulaması TikTok’un yasaklanmasını tartıştığı bir dönemde geldi. Tasarı, Apple ve Google’ın TikTok uygulamasını uygulama mağazalarında dağıtmasını engelleyecek ve ABD web sitelerinin TikTok’u barındırmasını yasaklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir